» Bu sitemizi ziyaretiniz

YUSUF ZİYA GÜÇ

Ziraat İşleri ve Dahili Ticaret

BİZE ULAŞIN ANA SAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER İLETİŞİM
Metin Kutusu: GÜL  FİDANLARININ  DİKİMİ

NEREYE DİKİLMELİ ?

Güller,belli başlı ihtiyaçlarının karşılanması durumunda çoğu iklimde yaşayabilir ve o iklimin şartlarına ayak uydurur.

Güller güneşi sever.yari gölge ya da hafif gölge yerlere adapte olabilen çeşitleri varsa da,açık alanlar ve tam güneş alan yerler güller için idealdir.Eğer satın aldığınız gülün,yarı gölgeye dayanıklı olduğu özel olarak belirtilmemişse,günde 6/8 saat güneş alan yerler gülleriniz için idealdir.

Güller nemi sever.Özellikle fidanlarınız iyice gelişene kadar toprağın sürekli nemli tutulması gerekir.

İyi drenajlı topraklara ihtiyaç duyarlar.Suyu çok sevmelerine rağmen köklerin uzun süre fazla suda kalması çürümelerine neden olur.Bu nedenle dikim için açtığınız çukurun dibine çakıl taşları ile bir drenaj zemini hazırlamalısınız.

Ayrıca güller köklerini rahatlıkla geliştirebilecekleri geniş bir yere ihtiyaç duyarlar.toprak çeşidi konusunda seçici olmayan güller,orta verimlilikte ve iyi havalandırılmış topraklarda kolayca gelişirler.Orta derecede gübreli,organik maddelerce zengin,hafif nemli fakat iyi drenajlı topraklar,güllerin en çok hoşlandığı topraklardır.bütün gül çeşitleri ve çiçekli fidanlar için nemi koruyan ve bitki köklerinin hava almasını sağlayan torf idealdir.

Güller orta derecede gübrelenmeye ihtiyaç duyarlar,toprak zayıf ise organik maddelerle ve yanmış hayvan gübresi ile zenginleştirilmesi gerekir.

Kısa bir süre önce üzerinde başka bitkiler yetiştirilmiş olan topraklar dikim için uygun değildir.bu topraklar güllerinize zarar verecek mikroorganizmalar barındırıyor olabilir.

Gül fidanları,yapraklarının çevresinde hava akımından hoşlanırlar. Hafif esintili bir noktaya yapacağınız dikim sayesinde fidanınız mantar ve küften uzak kalacaktır.

Köklerini rahatça geliştirmeleri  ve gölgede kalmamaları için gül fidanlarınızı ağaçlardan uzağa dikmelisiniz.Fidanınızın dibindeki yabani otlar ve çim,fidanın besin ve suyuna ortak çıkacağından ve aynı zamanda çeşitli hastalık ve zararlı organizmaları barındırabileceğinden fidanınıza zarar verebilirler.Kök çevresinde çim,yabani ot vs. olmamasına özen gösterin.Güllerin köklerinde kuru yapraklardan oluşturacağınız bir tepe yabani otların büyümesini engeller,toprağın nemini korumasına yardımcı olur ve kökleri fazla ısıdan korur.Kuru yaprakların gül yaprağı olmamasına özellikle dikkat edin.Gül yaprakları,gül hastalıkları ve zararlı organizmaları barındırabileceğinden tavsiye edilmez.Meşe yaprakları bu işlem için çok uygundur ve drenajı da iyidir.Saman da bu işe uygundur.

Fidanların dikim aralıkları: Normal gül fidanları 60 cm.,sarmaşık gülleri 2mt. Çiçekli fidanları 1,5 m. ara ile dikin.

NASIL  DİKİLMELİ?

Dikim aşamasında köklerin kurumaması çok önemlidir.serin ve nemli bir gün dikim için idealdir.Fakat doğrudan gelen güneş ışığından ve rüzgardan koruyarak yapacağınız dikim de uygundur.

Bir kovaya su doldurun.Fidanınızın etrafındaki koruyucu naylon poşeti köklere ve kök çevresindeki torfa zarar vermeden,dikkatle çıkartın.Fidanı,kökündeki torfun tamamını suda kalacak şekilde kovaya yerleştirin.En az yarım saat ya da mümkünse 2-3 saat suda bekletin.Bu işlem fidanınızın uyanmasını ve gelişimini başlatmasını sağlayacaktır.Suya katacağınız köklendirici takviyesi de faydalı olacaktır.Bu suyu fidanı diktikten hemen sonra toprağını sulamak için kullanabilirsiniz.Fakat suda bekletme süresini hiçbir zaman aşmayın.Fidanı dikimden bir gece önce,gece boyunca kesinlikle suda bırakmayın.yoksa sağlıklı gelişiminin başlamasını  yavaşlatır,köklerin çürümesine neden olur.

Dikim yapacağınız yere,eni boyu ve derinliği 40 cm. olacak şekilde bir çukur açın.Çukurun dibine drenaj için çakıl taşı daha sonra gül ve diğer fidanlar için üretilmiş olan özel gübre veya gül ve çiçek açan süs bitkileri için suda çözünür gübreyi toprağa karıştırarak koyun.koyduğunuz gübreyi toprak ile örterek kökler ile temasını mutlaka önleyin.

Yabani anaç köklere aşı yapmak yoluyla üretilmiş olan aşılı güller,çelikten elde edilmiş güllerden daha güçlü yetişmekte ve daha dayanıklı olmaktadır.Ancak aşılı güllerin kök kısmından çıkan yan sürgünler varsa,yabani türün özelliklerini taşıyacağı için temizlenmelidir.Aşı boğumunun altından çıkan tüm sürgünler istenmeyen zararlı sürgünlerdir.

Fidanı,yeşil aksamının başladığı nokta,tam toprak seviyesine gelecek şekilde toprağa yerleştirin.dikim sırasında kökleri kıvırmayın,bükmeyin ve kökleri kendinden küçük bir çukura sıkıştırmaya çalışmayın.Çukuru yarısına kadar (fidanı ayakta tutmaya yetecek kadar) toprak ile doldurun.hava boşluklarını önlemek için toprağı bastırarak sıkıştırın.bu aşamada biraz su vererek köklerin arasındaki boşluklara toprak yerleşmesini sağlayın.Fidanın çevresinde alçak bir çerçeve olacak şekilde toprağın geri kalanını da çukura doldurun.bu sığ kuyu suyu tutacak ve fidanın gelişimi için gerekli suyu almasını sağlayacaktır.Toprak ıslak bile olsa bol su verin (10 lt.kadar) ve toprak yüzeyinin 15 cm. üzerinden budayın.Daha sonra fidanın hemen dibinde küçük bir toprak tepe oluşturmanız,dalların nemini korumasını kolaylaştıracak ve gelişimini kuvvetlendirecektir.İlk 15 günden sonra hortumla,ince yağmurlama şeklinde sulayarak bu küçük tepeyi dikkatlice dağıtın.Bulunduğunuz yöre soğuk ise,hava ısınana kadar bu toprak tepeyi dağıtmayın.

Fidanınız İlkbaharda zayıf görünümlü ise bir köklendirme hormonu uygulayın.

 

GÜLLER NE ZAMAN DİKİLMELİ?

Sonbahar ve ilkbahar aylarında,havada don riskinin ve kar yağışının olmadığı,toprak yüzeyinin su içinde kalmadığı dönemde dikim yapabilirsiniz.Fidanları alır almaz mümkün olan en kısa sürede dikmenizi öneririz.Dikene kadar gübreli toprak içindeki fidanınızı azar azar sulayarak kurumasını engelleyin.Eğer dikim yapmanız gecikecekse serin ve nemli bir yerde saklayın.Muhafaza edecek uygun ortamınız yoksa,toprağa fazla derin olmayan bir çukur açarak,fidanınızı naylon korumasından çıkarmadan,eğimli olarak çukura yerleştirin ve üzerini toprakla örtün.Ancak büyüme başlayabileceğinden bu şekilde 3-5 günden fazla bekletmemenizi öneririz.