YUSUF ZİYA GÜÇ

Ziraat İşleri ve Dahili Ticaret

BİZE ULAŞIN ANA SAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER İLETİŞİM
Metin Kutusu: GÜL  FİDANLARININ  BAKIMI

BUDAMA

Çalı Tipi güllerin budanması

Budama için en uygun zaman kış sonu ve bahar başlangıcıdır.Çalı tipi güllerde budamanın dört temel adımı vardır.

1.Ölü dallar ve sürgünler kökünden kesilmelidir.

2.Hastalıklı veya diğer dallara sürtünmekten dolayı zedelenmiş dalları sağlıklı kısma kadar budayın.Bir dalın sağlıklı kısmı budandığında yemyeşildir.

3.Kalemden daha ince olan tüm sürgünleri temizleyin,Çünkü çiçeklenmesi çok zayıf olacaktır.

4.Diğer dalları,güllerin formunu da göz önüne alarak budayın.Genel kural dalın üçte birini budamaktır.

Sarmaşık güllerin budanması

Ölü,hastalıklı ve hasarlı dalların temizlenmesi dışında,az budama tavsiye edilir.Ana dalların üzerinden çıkan yan dallar,çiçeklenme yerinin hemen altından kesilebilir.Eğer sarmasını istediğiniz yer dışında başka yönlere uzayan dallar varsa budayarak şekillendirebilirsiniz.

Antik güllerin budanması

Senede bir kere çiçeklenen çeşitler çiçeklenmeden hemen sonra,yaz ayında,üçte bir oranında budanmalıdır.

Diğer çeşitleri

Dallar 45-50 cm. kalacak şekilde budayın.

 

GÜBRELEME

Güller için en uygun gübreleme zamanı baharda başladıkları dönemden ilk çiçeklenme sona erene kadarki dönemdir.İlk gübrelemeyi,bahar başında fidanların yaprakları tomurcuk vermeye başlarken yapın,bitkinin çevresinde oluşturduğunuz çerçeve içerisine,fidan başına bir yemek kaşığı olmak üzere besini serpin.İkinci gübreleme,yine aynı oranda ilk tomurcukların sonunda yapılmalı.Üçüncü gübreleme,aynı oranda,yaz sonuna doğru,Ağustos ortası yapılmalı.Dördüncü gübreleme Ekim başında yapılmalı.Fidan üreticileri,düzenli aylık gübreleme programı uygulayarak gelişme döneminde iyi sonuç alırlar.Eğer imkanınız varsa aylık yapacağınız gübrelemenin çok faydasını göreceksiniz.

YAZ BAKIMI

Eğer yaz aylarında yeterince yağmur yoksa fidanların sulanmasına özellikle özen gösterin.Eğer iyi bir drenaj yaptıysanız fazla sulamaktan korkmayın.15-20 cm. derinliğe kadar toprağı ıslatacak miktarda su verin.sadece çiseleme tipi sulama ile yetinmeyin.yabani otları düzenli olarak temizlemek ve toprağı hafifçe kabartmak gerekir.Yaz ortasında kökler yüzeye yakınken derin havalandırma ve bakım yapmaktan kaçının,yoksa köklere zarar verebilirsiniz.Çiçeklenme başlamadan 2-3 hafta önce,fidanın kökünde kuru yapraklardan oluşan bir tepe yapmanız,yaz aylarında yabani otların çıkmasını önleyecek ve toprağın nemini korumasını kolaylaştıracaktır.

KIŞ BAKIMI

Gülleri,kış aylarında öldüren ya da zarar veren,aslında çok soğuk havalar değil,sık sık havanın birden soğuyup ısınması ile gerçekleşen donma ve çözülmelerdir.Kış güneşi ve kuru rüzgar dalların nemini alır.Toprağın dibine kuru yaprak ve dallardan yapılacak bir tepe,toprak ısısını düzenler ve bitkiyi rüzgarların etkisinden korur.

» Bu sitemizi ziyaretiniz

SULAMA

İyi sulama köklerin derine inerek gelişmesini sağlar.Zayıf sulamada ise kökler toprak yüzeyine yakın yayılır,bu da köklerin yazın kavrulmasına,kışın donmasına sebep olur.Sulamanın sabah ve akşam saatlerinde yapılması uygun olacaktır.